See graavi on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "graavata"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "grav"
},
"expansion": "Swedish grav",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Swedish grav, in the first sense extracted from gravlax.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "graavi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "graaveiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "graavitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "graavini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "graaveikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "graavittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "graavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "graaveiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "graavittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "graavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "graaveiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "graavittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "graavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "graaveiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "graavittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "graavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaveissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaveistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaveillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaveiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaveillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaveinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "graaviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "graaveikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "graaveiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "graavittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaveittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaveinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "graavi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "graavi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "graav",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "71 29",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "52 48",
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "74 26",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "93 7",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"_dis1": "80 20",
"sense": "compounds",
"word": "graavikala"
},
{
"_dis1": "80 20",
"sense": "compounds",
"word": "graavilohi"
},
{
"_dis1": "80 20",
"sense": "compounds",
"word": "graavisiika"
}
],
"glosses": [
"pickled raw fish"
],
"id": "en-graavi-fi-noun-HcWJhI~O",
"links": [
[
"pickled",
"pickled"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "52 48",
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"grave accent (diacritic)"
],
"id": "en-graavi-fi-noun-CafPjb2z",
"links": [
[
"grave accent",
"grave accent"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɡrɑːʋi/"
},
{
"ipa": "[ˈɡrɑ̝ːʋi]"
},
{
"rhymes": "-ɑːʋi"
}
],
"word": "graavi"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːʋi",
"Rhymes:Finnish/ɑːʋi/2 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "graavata"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "graavikala"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "graavilohi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "graavisiika"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "grav"
},
"expansion": "Swedish grav",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Swedish grav, in the first sense extracted from gravlax.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "graavi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "graaveiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "graavitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "graavini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "graaveikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "graavittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "graavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "graaveiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "graavittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "graavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "graaveiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "graavittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "graavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "graaveiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "graavittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "graavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaveissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaveistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaveillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaveiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "graavillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaveillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graavinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaveinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "graavikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "graaviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "graaveikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "graaveiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "graavittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graavittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graaveittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "graaveineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "graaveinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "graavi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "graavi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "graav",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"pickled raw fish"
],
"links": [
[
"pickled",
"pickled"
]
]
},
{
"glosses": [
"grave accent (diacritic)"
],
"links": [
[
"grave accent",
"grave accent"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɡrɑːʋi/"
},
{
"ipa": "[ˈɡrɑ̝ːʋi]"
},
{
"rhymes": "-ɑːʋi"
}
],
"word": "graavi"
}
Download raw JSONL data for graavi meaning in All languages combined (19.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.